Skąd moda na blogi?

Skąd moda na blogi?mmmmmmmmmmmmmmm

Od paru lat w Polsce panuje boom na blogi. Polska blogosfera z roku na rok zaskakuje coraz to nowymi dziedzinami. Co jest przyczyną tego rosnącego trendu?

Nie bez znaczenia jest tu z pewnością wzrastająca rola Internetu, do którego według danych GUS ma dostęp 74% gospodarstw domowych w Polsce. Warto zwrócić także uwagę na fakt swobodnego dostępu do Internetu poprzez bezprzewodowe sieci lokalne Wi-Fi w przestrzeni publicznej, tj. w galeriach handlowych, kawiarniach, instytucjach.  Wszystkie te przesłanki, a także chęć podążania za światowymi trendami, sprawiają, że polskie społeczeństwo spędza coraz więcej czasu w cyberprzestrzeni.

Mamy własne zdanie

W wyniku globalizacji Polacy stają się także bardziej otwartym narodem, który nie obawia się wyrażania swojej opinii, polemizowania z zachodzącymi zjawiskami oraz prezentowania swoich poglądów. Właśnie do tego celu mają służyć blogi, tzw. dzienniki sieciowe, które są pewnego rodzaju zbiorem przemyśleń autora na dany temat. Tematyka blogów jest przeróżna, od tych najbardziej popularnych: modowych, kulinarnych, podróżniczych, po te mniej rozpowszechnione: wędkarskie czy wspinaczkowe.

Pasja czy zarobki bodźcem do założenia bloga?

Początkowo głównym bodźcem do prowadzenia własnego bloga była chęć podzielenia się z czytelnikami swoją pasją, zamiłowaniami. Gdy blogi stanowiły novum w Internecie, nikt nie przypuszczał, iż mogą stać się źródłem zarobków czy nawet utrzymania. Sytuacja jednak szybko się zmieniła, gdy odkryto jak wielki potencjał w sobie kryją i jak ogromny zasięg odnotowują.

Możliwości zarobkowe

W zależności od rodzaju i tematyki bloga, pojawiają się różnego rodzaju możliwości na rozwój swojej działalności. Nie od dzisiaj wiadomo, że wszelkiego rodzaju wsparcie ze strony agencji reklamowych czy znanych osobistości, mocno przyczynia się do wizerunku danej strony internetowej. W przypadku blogów modowych będzie to szeroko rozumiana współpraca z sieciami sklepów odzieżowych i obuwniczych takich jak np. DeeZee, które w celu uzyskania darmowej reklamy chętnie zaproponują swoje produkty w okazyjnej cenie lub gratisowo. Blogi podróżnicze mogą z kolei czerpać korzyści ze strony hoteli, spa, restauracji, które także dążą do propagowania swoich walorów i często zapraszają blogerów do siebie na darmowe skorzystanie z ich oferty.

Blog sposobem na życie

Taki właśnie mechanizm transakcji barterowej sprzyja wzrastającej liczbie blogów w Internecie. Wielu z autorów decyduje się na stworzenie własnego bloga tylko ze względu na możliwość przyciągnięcia inwestorów, a co się z tym wiąże, uzyskania korzyści zarobkowych. Trudno się dziwić, bowiem każdy z nas już od dziecka marzył, aby połączyć przyjemne z pożytecznym, a takim rozwiązaniem z pewnością jest prowadzenie bloga, który pozwala skupić się wyłącznie na swojej pasji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s